GJIROKASTER WEATHER

ATRAKSIONE

Sitet turistike Brenda qytetit ,qe mund te arrihen me kembe

castle of argjiro

Kalaja e Argjiros.

Ajo gjendet ne lartesine e 336 metrave.Ajo dominon te gjithe qytetin dhe nga ku mund te shihen te gjitha rruget kryesore te qytetit.Eshte e hapur per vizitoret dhe brenda saj mund te vizitoni edhe Muzeun e Armeve,ku mund te shihni arme te shumellojshme qe jane prova te shume luftrave qe kane ndodhur pergjate shekujve.Sot ajo posedon 5 kulla dhe shtepi,muzeun e ri” Gjirokastra”,kullen e sahatit,nje kishe dhe skenen e Festivalit Folklorik Kombetar.

 


kadare house

Shtepia e Ismail Kadare.

Ismail Kadare eshte shkrimtari me I famshem shqiptar,kandidat per cimin Nobel ne letersi.I lindur dhe I rritur ne qyetin me te cuditshem sic e quan edhe ai Gjirokaster.

Shtepia e tij iu nenshtrua nje konstruksioni dhe restaurimi te plote,dhe me 28 Janar 2016 ne pervjetorin e tij te 80-te, hapi dyert per vizitoret e shumte si  te huaj dhe vendas.Ky atraksion turistik tashme I deklaruar muze I kategorise se pare gjendet ne lagjen Palorto.Kjo ndertese promovon artin,kulturen dhe mendohet qe do te kete nje impact shume pozitiv ne jeten e qytetit te Gjirokasters.


etnographic museum

Muzeu Etnografik(shtepia e ish diktatorit Enver Hoxha)

Muzeu Etnografik eshte I pozicionuar ne lagjen Palorto ne qytetin e Gjirokastres.U rikonstruktua me 1966 pas nje zjarri qe e shkaterroi plotesisht.Rikonstruksioni eshte ideuar duke ju pershtatur stilit te shtepive tradicionale Gjirokastrite qe mund ti gjesh gjithandej neper qytet.Shtepia ka kater kate dhe gjitha eshte dekoruar me shume sende shtepiake,costume folklorike,dhe objekte te shumta kulturore,tipike si shtepite e familjeve te pasura te ketij qyteti.


cold water tunel

Tuneli i luftes se ftohte.

Nje atraksion intersant nga regjimi komunsit.Gjendet brenda bashkise se qytetit,ne sheshin Cerciz Topulli.Prej ketej mund te merrni rrugen e kalldremt drejt Pazarit te vjeter,qe gjeografikisht eshte qendra historike e ketij qyeteti,ku mund te gjeni shume dyqane suveniresh ne te cilat tregetohen punime artizanale te zones.

 


kalja e libohovesKalaja e Libohoves 20 km (26 min)

Kalaja e Libohoves e deklaruar monument kulture I kategorise se pare me 1963, eshte e vendosur ne pjesen lindore te ketij qyteti.Eshte ndertuar heret ne shekullin e 19 dhe thuhet qe Ali Pahsa Tepelena ja beri dhurate motres se tij Shanisha me rastin e marteses.

 

 


kisha e laboves se kryqit

Kisha e Laboves se kryqit  ( 40 min)

Kisha e Shenmerise ne Laboven e Kryqit eshte nje monmet me vlera te ralla duke marre ne considerate arkitekturen e vecante byzantine ne Shqiperi.Themelimi I kesa kishe daton shume mbrapa ne kohe,ne shek.e gjashte ne rajoni bizantin te perandorit Justinian.Justiniani e ngriti kete monument ne nder te nenes se tij.Kisha aktuale daton qe nga shek.i10 por nje burim tjeter thote qe daton qe nga shek.13,gjate despotatit te Epirit.

 

 


parku arkeologjik i antigonese

Parku Arkeologjik I Antigones 14 Km

Me nje dekret te vecante nga Pirro I Epirit ne 318-272 para krishtit u ndertua qyteti I Antigones,ne nder te gruas se tij antigona,nga e cila morri dhe emrin,e cila kishte gjithashtu origjine mbreterore,ishe e bija e Ptolomeut te I te Egjiptit.Parku Arkeologjik I Antigones eshte saiti me I rendesishem I rajonit.Ai eshte I vendosur rreth 14 Km nga qyteti I Gjirokastres ,ne fshatin Saraqinishte

 

 


hadrianopolisHadrianopolis 14 km

Hadrianopolis eshte I vendosur ne luginen e lumit Drino afer Gjirokasters.Qyteti njihej me emrin Adrianopolis ne periudhen romake,ky sait permban nje teater I cili mundte te akomodonte 4000 spektator.Ai eshte zbuluar e 1984.